The 5 Best Aldi Products for Your Money

The 5 Best Aldi Products for Your Money

I’m a big fan of Aldi, mostly because of the random things my wife always brings home. A few months ago, she bought a $5 flower that I had never recognized but thrived on our front porch despite many nights of sub-freezing temperatures.

Besides strong flowers, we find that Aldi always offers the lowest prices on most grocery items, which helps keep our personal finances on track. Here are five of the best bang for your buck.

1. Sliced ​​Gouda cheese

Price: $1.79

Alert: The highest cash back card we’ve seen today has a 0% intro APR for 15 months. Learn more here.

If you were to open my fridge right now, there would be an embarrassing amount of cheese in the drawers. Like, you might ask why a family of four would be necessary so many bags of shredded and shredded cheese.

But my kids loved it, the price was cheap, and I thought our secret cheese addiction would never see the light of day. Alas, the truth always comes out in the end. But seriously, for $1.79, how could we pass up slices of Gouda?

In addition: Our picks for the best credit cards

2. Milk

Price: $2.38

You’ll notice a pattern here — Aldi’s milk-based products are cheap. We just bought a gallon of whole milk for only $2.38. According to the USDA, that is $1.95 cheaper than the national average for whole milk.

Milk prices have soared over the past few years, with the average price rising from $3.03 in 2019 to a current average of $4.33. If you’re not a believer in Aldi, the milk prices are sure to be enough to convert you.

3. Butter

Price: $3.39

I’ll admit, I didn’t wake up this morning planning to write about butter. It’s not the most interesting thing I’ve ever written, and it’s probably not the most exciting thing you’ll ever read. But here we are.

WHAT is the exciting is saving money on butter. Our four-pack (one pound) of unsalted butter cost $3.39 in our latest Aldi run, which is more than $1 cheaper than the national average. Yes, some people gather historical data on butter prices and map it on charts. Who knows?

4. Pistachios

Price: $3.99

Besides my family’s love of cheese, pistachios are another staple in our house. These are always my go-to snacks, and if we buy them anywhere other than Aldi, I might have to get a side hustle.

I can’t find Federal Reserve data for historical pistachio shell prices (what does the Fed do?), but a quick search on Walmart’s website turns up the same bag of pistachios which is $5.88 — $1.89 more than Aldi!

5. Organic, grass-fed beef

Price: $6.66 per pound

It’s no secret that meat prices have skyrocketed in the past few years, and prices vary depending on which part of the country you live in. In my state, the average cost of ground beef is $5.21 per pound.

That price almost makes one consider a vegetarian. The steak and burger taste so bad very tasty. Organic, grass-fed ground beef is often more expensive than regular ground beef, making the $6.66 recently paid for a pound of Aldi’s organic ground beef a great deal.

Fortunately for all of us, inflation has cooled recently, but the damage to household budgets has already been done. Aldi can alleviate the sticker shock of your grocery bill, even with the items above.

But if you find better deals on butter or surprisingly strong purple flowers, let me know.

Alert: the highest cash back card we’ve seen today has a 0% intro APR until 2025

This credit card isn’t just great – it’s so amazing that our experts use it personally. This card has a 0% intro APR for 15 months, a cash back rate of up to 5%, and all with no annual fee!

Click here to read our full review for free and apply in just 2 minutes.

Read our free review

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *